Ajankohtaista

 Jämsänkosken urheilukalastajat ry ilmoittaa tällä sivulla ajankohtaisia asioita seuran toiminnasta.
 
Katso myös kalenteri !

Syyskokous 20.11. klo 18, Kukkavalo, Jämsänkoski

lähettänyt Ville Virtanen 14.11.2018 klo 5.40

Jämsänkosken urheilukalastajat ry. syyskokous

Aika: tiistaina 20.11.2018 klo 18
Paikka: Kukkavalo, Koivutie 5 Jämsänkoski

Käsitellään sääntöjen määräämät syyskokousasiat

Kahvitarjoilu

Johtokunta

Sikakisa la 27.10.2018

lähettänyt Ville Virtanen 15.10.2018 klo 4.56   [ 27.10.2018 klo 12.20 päivitetty ]

Perinteinen Sikakisa lohikalauistelu Hulkkiossa lauantaina 27.10. klo 10-16.

Treffimuotoinen kisa Jämsän Hulkkion satamasta seuraavin säännöin

Kilpailuaika: 10-16 siirtymät 30min 
Kilpailualue: Juk:n vedet (http://www.juk.fi/vuokravedet) + Judinsalonselkä
Kilpailukalat: Lain sallimat lohikalat 61cm, punnitaan 1 kala/vene.

Tulokset:

Neljän talvea uhmanneen veneen aimoan kisamittakalan saivat venekunta Virtanen Ville ja Hyppönen Kari. Kala oli taimen 3680g 65cm.



Nuorten kalakerho

lähettänyt Ville Virtanen 30.8.2018 klo 0.46   [ 18.10.2018 klo 0.24 päivitetty ]

Paunun koulun teknisen työn luokka maanantaisin klo 18-20.

Kalastusvälineiden huoltoa, valmistusta ja rakentelua. Vinkkejä ja tietoa kalastusmahdollisuuksista  Jämsän seudulla.

Kerho lähtökohtaisesti maksuton nuorille ja jäsenyyttä ei vaadita. Kalakaverin voi halutessaan ottaa tottakai mukaan, oli hän sitten isovanhempi, kummi tai oma vanhempi.

Kerhotoiminnassa tähän mennessä touhuttua:
 - siima ja kelahuoltoa omille välineille
 - uistimet kuntoon kunnostusmaalaamalla/lakkaamalla ja vaihtamalla uudet koukut
 - uusien vaappujen, pilkkien ja uistinten valmistus
 - mato-ongen tuunaus ja valmistus
 - perhon sidonta
 - mormyskojen juottaminen
 - huokutinlevyn valmistus vetouisteluun 
 - kalastuspainojen valmistus
 - verkon riimutus
 - kalastusmopon uusi pakoputki : )!
 - Veneeseen tuulilasi
 - savustupönttö
 - kalantainnutusnuija
 - stressileluja tärpin odotteluun : )!
 - rikkinäisen tavaran uusiokäyttö (vetovavasta ->pilkkivapa)
 - kalastajien karttasovelluksia käsiteltiin yksi ilta (www.mappe.fi)

Jos joku näistä kiinnostaa, niin ei muuta kuin suunnaksi Paunu maanantaisin!

Tutustu myös liiton sivustoihin:

Lisätietoja kerhosta:


Tehicupin osakilpailu Hulkkiossa 26.8.2018 - tulokset

lähettänyt Ville Virtanen 20.8.2018 klo 2.49   [ 27.8.2018 klo 21.44 päivitetty ]

Tehi-Cup 3. Hulkkio-uistelu su 26.8.2018 Jämsä

JUK:n uistelijoille kaksoisvoitto Tehicupin "kotikisasta". Virtanen ja Ruuska pienellä 180 pisteen erolla kärjessä. Kuhaa ja haukea tuli kohtuullisesti ja viiden kalan säännöllä keskipainot noin: hauki 2,2kg ja kuha 1,1kg.

Kalat lahjoitettiin Rauhan majakalle vähävaraisten ruoka-apuun ja lounaisiin käytettäväksi.

Iltacup 5 Hulkkio ja cupin lopputulokset

lähettänyt Ville Virtanen 19.6.2018 klo 23.51   [ 5.8.2018 klo 1.41 päivitetty ]

Iltacup 2018 saatiin päätökseen. Helteisessä kelissä kuha oli edelleen ykköslaji puntarilla. Arosen Akin venekunta voitti viimeisen kisan.


IltaCUP 2018 Lopputulokset
CupCup 1Cup 2Cup 3Cup 4Cup 5
1Heinänen Pekka35691159
2Ruuska Matti28912611
3Tirkkonen Juha262-9114
4Vuorinen Olli261220102
5Aronen Aki19---712
6Auvinen Marko1707217
7Ketonen Visa1541416
8Lapakko Timo1416-61
9Nieminen Henri1014321
10Siljander Mikko871---

Cupin suurin hauki: Ruuska Matti, 7350g
Cupin suurin kuha: Vuorinen Olli, 2690g

Palkintoina jaettiin: 
Cup1 - moottorisaha
Cup2 - 2019 osallistuminen iltacupiin
Cup3 - painepesuri

Suurin hauki - 150€ lahjakortti
Suurin kuha - Honda perämoottori



Onkiottelu: Oriveden onkijat - JUK 4.6

lähettänyt Ville Virtanen 30.5.2018 klo 2.56

Maanantaina 4.6. Venehjoella Orivedellä.

Arvonta klo 17:45

Iltacup Eväjärvi tulokset

lähettänyt Ville Virtanen 29.5.2018 klo 14.50

Ensiapukurssi - defibrillaattorin käyttö 28.5

lähettänyt Ville Virtanen 20.5.2018 klo 22.09

Seuran yhteisomisteiselle mökille, Pässinnivalle, ollaan hankkimassa defibrillaattori hätätilanteita varten.

Nyt on mahdollisuus tutustua laitteeseen ja saada käyttökoulutusta.

28.5 klo 17:30 Paunun koulun teknisentyönluokka

Ilmoittaudu etukäteen Markku Lehtoselle 0400 343 848

ps. Kurssin aikana kerho toimii normaalisti, pienin melu- ja tilarajoituksin

Onkikilpailut 2018, alkaen 17.5

lähettänyt Ville Virtanen 13.5.2018 klo 1.35

Jämsänjoki onkicup  17.5, 20.6 ja 1.8

Seuraottelu Orivesi-JUK kesäkuun alussa 

AVOIN Koski-Keskisen onki 25.7. Klo 18-21, lähtö uimahallin P-paikalta

Seuraottelu LeKa-JUK 7.8. Jämsänkoski Oinaala klo 17:30-20:30

Uistelujaoston kokous 30.4 klo 18

lähettänyt Ville Virtanen 26.4.2018 klo 23.52   [ 21.5.2018 klo 4.36 päivitetty ]

Paunun koululla teknisen työn luokassa. 

Päätöksiä:

Iltacup 2018 tiistai-iltoina 5 osakilpailua (klo 18-22)
1. Eväjärvi 29.5
2. Hulkkio 19.6 rajattu Jänissaari - Hyrkkö 
3. Kuorevesi 3.7
4. Hulkkio 17.7 seuran vedet
5. Hulkkio 31.7 rajattu Jänissaari - Hyrkkö

Alle 18v venekunnille ilmainen osallistuminen
10 vavan rajoitus Päijänteellä, muualla 6 vapaa

Isoimmat kalat ja kokonais cup yhteensä yli tuhannen euron palkinnot, julkistetaan myöhemmin.

Tehicup Hulkkio 26.8.2018

Sikakisa 27.10.2018

1-10 of 112